2021-2023: Başöğretmen Satürn Kova Burcunda

Başöğretmen Satürn yöneticisi olduğu Kova burcuna geçiş yaptı. 8 Mart 2023 tarihine kadar da burada hareketine devam edecek.

Satürn geçişlerini neden bu kadar önemsiyoruz?

Geleneksel astrolojinin en büyük kötücülü (malefik) olan Satürn toplumsal kurallar ve ülkelerin hiyerarşik yapısını simgeliyor. Hayattaki en çok engellendiğimiz, kısıtlandığımız, sınandığımız konuları bize Satürn gösteriyor.

Dahası Satürn zaman yönetimi, disiplin, limitler, görevlerini bilmek, sorumluluk almak, kendini ispatlamak, uzmanlaşmakla ilgili.

Satürn gökyüzünde hangi burçta hareket ederse her birimiz o burcun temasında daha çok sıkışıyor ve aynı zamanda çalışıyoruz. Size öncelikle Satürn Kova burcunun genel etkilerini anlatacağım, sonrasında burcunuza özel olarak size en büyük mücadele ve üretimi hangi alanda getirecek bundan bahsedeceğim.

Satürn’ü tüm özellikleriyle tanıyalım öncelikle,

Astrolojide tüm gezegenlerin Antik Yunan mitolojisinde bir karşılığı var ve bu mitolojik hikayeler gezegenin özelliklerini anlamak için oldukça faydalı. Yunan mitolojisinde her şey önce Khaos ile başlar. Khaos’tan Uranos (gök) ve Gaia (toprak) doğar. Bu ikisinin birleşiminden birçok çocuk olur ancak Uranos hepsini ya gönderir ya yer, hep bir problem çıkarır. Bir gün çocuklarından Saturn (Kronos) gelir ve babasını alaşağı eder. Yeni bir düzen kurar.

Ancak bir kahin ona aynısının başına geleceğini anlatır. Böylece doğan her çocuğunu yemeye başlar. Ta ki, eşi Rhea çocuklarından Zeus (Jüpiter)’u saklamayı başarana kadar bu hep böyle gider. Zeus büyüdüğünde gelir ve babasını tahttan indirir, dahası babasının karnını açarak kardeşlerini buradan kurtarır.

Zeus Tanrılar Tanrısı olur, yeryüzüne yeni bir düzen getirir.

Kısaca Satürn:

 • Zaman yönetimi ile ilgilidir.
 • Babadır, otoritedir, sağlam yapılar, düzenler ve kurallardır, hiyerarşik yapıdır.
 • Disiplin, limitlerini ve görevlerini bilmek – kendi kanunlarını yaratmaya çalıştığın alan – uzmanlaşmadır
 • Çok çalışmak, üretmek, sorumluluk alma, konsantre, mantıklı, inşa etme, yapılandırma, kurma, pratiklik
 • Gerçekçi, realist, hayallerle ilişkisi olmayan, ciddiyet ve dayanıklılık gerektiren her şeydir.
 • Özgüven, sabır, irade, kendine hakim olma, güvenilirlik ile ilgilidir.
 • Yavaş yavaş ilerleme, kurallar, bilimsel bakış açısıdır.
 • Dersler verir, sorumluluk almamızı ister ve bu vesile ile bizi büyütür.

Satürn’ün bir burçtaki yolculuğu yaklaşık 2.5 yıl kadar sürmekte. Zodyak’ı baştan sonra turlaması ise yaklaşık 28-30 yıllık bir döneme işaret ediyor. Satürn’ün baştaki yerine dönmesine Satürn dönüşü / Satürn döngüsü diyoruz. Sanki 30 yıl önce tohumu atılmış konuların nasıl sonuçlar verdiğini, bu konulara devam edip etmeyeceğimizi, nelerin kapatılıp bitirileceğini bize yine 30 yıl sonra Satürn gösteriyor.

Satürn Kova burcundayken daha önce neler olmuş?

Daha yakın dönemdeki Satürn Kova geçişlerinde neler olmuş bakarsak:

1932-1934:

 • 1932 yılında Mahatma Gandhi Hindistan halkının İngiltere’ye karşı özgürlük mücadelesi için halkı örgütlemeye başlıyor ve bunun için hapse atılıyor. 8 ay sonra hapisten çıktığında 16 Eylül 1932’de bu sefer açlık grevine başladığını duyuruyor.
 • 1933’te Hitler Almanya Şansölyesi, 1934’te Führer olarak iktidara yükseliyor.
 • Amerika’da 1929 Büyük Buhran’ı ile başlayan ekonomik kriz en yoğun haliyle yaşanıyor. Kasım 1932’de başa geçen Roosevelt bankacılıkta büyük revizyonlar yapıyor. Şubat 1933’te bir suikast girişiminden kurtuluyor. Roosevelt 4 defa seçilerek en uzun başkanlık yapan kişi oluyor.

1962 – 1964:

 • 1962’de ayrımcılık karşıtı aktivist Nelson Mandela hükümeti alaşağı etmek için komplo kurmaktan tutuklanıyor.
 • 1963’te Amerikalı sivil haklar aktivisti Martin Luther King sivil haklar için yürüyüşlere öncelik ediyor. Tam tamına 250.000 kişinin eşlik ettiği bu yürüyüşte ünlü “Bir hayalim var (I have a dream)” konuşmasını yapıyor ve akabinde tutuklanıyor.
 • 1963’te Berlin Duvarı ilk defa iki tarafın birbirini görebilmesi için günlük izinlere açılıyor.

1991-1993:

 • 1991’de SSCB devlet başkanı Mihail Gorbaçov’a suikast girişimi yapılıyor. Yılın sonunda Gorbaçov’un istifası ardından Sovyetler Birliği’ni teşkil eden cumhuriyetler teker teker bağımsızlıklarını ilan etmeye başlıyor.
 • 1991’de şimdiye kadar görülen en ölümcül kasırgalardan biri nedeniyle Bangladeş’te 138.000 kişi vefat ediyor. Bangladeş siklonu olarak geçiyor.
 • 1991’de İsviçre’de CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) kuruldu.
 • 1991’de artık ezbere bildiğimiz www yani world wide web protokolü geliştirildi. Bu da internetin evlerde kullanılması için kapıyı açtı.
 • 1992’de Avrupa Birliği kuruldu. Seyahat özgürlüğü sunan Schengen anlaşması devreye giriyor.
 • 1993 yılının 12 Nisan’ında ODTÜ ve TÜBİTAK iş birliği ile Türkiye’nin internet serüveni başlıyor

Biz neler bekleyelim:

 • Hak ve özgürlük savaşları
 • Ekonomik sistemlerde büyük değişimler
 • Transhumanizm
 • Teknolojik Rönesans
 • Uzay’da yaşam, gezegenler arası ticaret
 • İnsan Bilincinde Büyük Sıçrama olacak.

Bu geçişin önemli tarihleri neler?

2021 yılında 23 Mayıs – 11 Ekim arasında Retro harekette olacak.

17 Şubat, 15 Haziran ve 24 Aralık’ta Uranüs kareleri ile en büyük ve köklü değişimleri göreceğimiz zamanlar olacak.

28 Nisan, Ağustos’un ilk 15 günü ayrıca tetikleyici dönemler.

2022 biraz daha sert geçecek. Ayrıca konuşacağız.

Ülkemiz açısından etkisi nedir?

Özellikle yılın ilk 4 ayı boyunca ülkemiz Güneş’ini Uranüs ile beraber tetikleyeceği için yönetimsel ve liderler seviyesinde büyük, köklü, beklenmedik ve şaşırtıcı kararlar gelecek. Üst yönetim ekibinde değişiklikler olacaktır.

2 yıl boyunca ülkemiz haritasında finansal kaynaklar, dış borçlar, yapılanma hattını tetikliyor. Ekonomik anlamda reform niteliğinde kararlar alacağız. Ekonominin dış bacağındaki politikamızda ve anlaşmalı olduğumuz gruplarda sert u dönüşleri olabilir. Vergi ve halkın borçlarına dair çeşitli yapılandırmalar çıkacaktır. Bazı kurumlara ek düzenlemeler ve vergiler gelebilir. Bankacılık sistemlerinde köklü değişimler olacak ve bazı finans kurumları zor dönemlerden geçecek gibi duruyor.

Özellikle Haziran ortası ülkemiz için ilerletilmiş haritayı göz önüne aldığımızda sert açılara sahip bir dönem.

Hangi burçlar nasıl etkilenecek?

Koç Burcu hedefler ve sosyal çevreniz değişiyor, değer yargıları farklılaşıyor

Boğa Burcu kariyeriniz, toplumdaki duruşunuz ve iş – aile arasında dengeyi sağlamak önemli olacak.

İkizler Burcu hayalleriniz, umutlarınız büyük olacak. Yeni eğitimler, girişimcilikler, seyahatler, hukuki konular ve uzaktan akrabalarla olan ilişkiler daha fazla gündeme gelecektir.

Yengeç burcu önemli olan ortak kaynakları doğru yönetmek üzerine olacak. Finansal kaynaklarınız gündeme gelecek. Bazılarınız için bazı sağlık sorunları da gündemde olabilir.

Aslan burcu gündeminiz ikili ilişkileriniz olacak. Kiminizin ilişkileri ciddileşiyor, kiminiz ise partnere belli alanlarda destek olmaya çalışıyorsunuz. Bazen iniş çıkışlı dönemler de olacak gibi duruyor.

Başak burcu ders alma ve büyüme alanınız iş ortamınız olacak. Organizasyon yapısında değişimler, iş ortamında sıkışıklıklar gündeminizde olacak. Sağlığınıza her zamankinden fazla özen göstermek isteyeceksiniz.

Terazi Burcu aşk ve flört alanı önemli olacak. Kimi Terazi’ler çocuklarla ilgili konularda daha fazla sorumluluk alacak. Kimi Terazi’ler ise yeteneklerinden yola çıkarak ilerlemek isteyecek.

Akrep burcu ders alma ve büyüme alanınız ev ve yuva içindeki denge olacak gibi duruyor. Aile büyükleri ile daha fazla ilgilenebilir, kendi evinizdeki huzuru sağlamak için adımlar atabilirsiniz. Gayrimenkul ve yatırım gündeme gelecektir.

Yay burcu büyüme alanınız yakınlarınızla olan ilişkileriniz, zihinsel faaliyetler, yazma çizme gibi alanlar olacaktır.

Oğlak Burcu önemli olan finansal koşullarınız olacak. Hesabınızı daha çok yapacak ve yatırım planlayacaksınız. Sizi güvende tutan değer yargılarınız değişiyor.

Kova burcu Satürn’ün burcunuza geçmesi ile birlikte iki yıllık bir toparlanma ve yapılanma zamanı başlıyor. Hayatınıza çeki düzen vermek isteyecek, sağlam adımlar atacaksınız. Her zamankinden daha yoğun olabilirsiniz.

Balık burcu önümüzdeki dönemlerde neler yapmak istediğiniz ve hayatta sizi mutlu kılan konulara daha çok odaklanmak isteyeceksiniz. İç huzurunuz her şeyden önemli olacak.

Bir cevap yazın