6 Ocak Oğlak Burcunda Güneş Tutulması

6 Ocak Oğlak Burcunda Güneş Tutulması

Yılın ilk tutulması Oğlak burcunda!

O laa! Geldi mi yılın ilk tutulması.

İstanbul saati ile 6 Ocak Pazar günü sabah 04.26’da,

15derece’de Oğlak burcunda,

Yanında Pluto, Satürn ve Merkür ile,

Parçalı Güneş tutulması meydana geliyor!

Yengeç-Oğlak aksının ilk tutulması 13 Ağustos 2018 tarihinde Yengeç burcunda meydana gelmişti. 2020’ye kadar bu alandaki tutulmalar devam edecek.

Saros serisi ise 122, bu seride bundan önceki son tutulma 25 Aralık 2000’de yine Oğlak burcunda meydana gelmişti.

Tutulma yöneticisi Satürn işe çok daha fazla ciddiyet ve ağırlık katmak üzere Güneş ve Ay ile birlikte Oğlak’ta yer alıyor. Hatta 15 derecedeki tutulma esnasında Güneş ve Ay, Satürn – Pluto’nun neredeyse tam ortasında yer alacak. Tutulma Balık burcundaki Neptün’den güzel açılar almakta. Uranüs orb olarak açı yapmasa da elementsel olarak baktığımızda tutulmaya kare açıda, henüz durağan hale geçmemiş yani retroda. Ve Akrep burcunda son demlerini yaşayan Venüs ile aynı dereceden 150lik yapıyorlar. Venüs, Kuzey Ay Düğümü ve Chiron büyük su üçgeni yapıyor.

Tutulmaya Vega yıldızı eşlik ediyor. Vega Güneş ile birlikte hareket ettiğinde gayet olumludur. Yumuşak, harmonik bir dengeyi, umudu temsil eder. Yaratıcılık ve yetenek verir. Ancak aynı zamanda güzel, maddi anlamda tatmin edici bir hayat arzusunu ve bazen de içi boş gösterişçiliğe de işaret eder.. bu nedenle ortaya çıkabilecek kayıpları simgeler.

Dekan yöneticisi Mars, Termin yöneticisi ise Jüpiter. Tutulma ikisinden de açı almıyor, ikisi arasında derece anlamında açı yok ancak element olarak birbirlerini görüyorlar.

Konu yine aylardır yazıp çizdiğimiz sorumluluk alma meselesine geliyor.. Satürn Oğlak burcuna geçtiğinden beri yıkılmakta olan düzen için yeni bir inşaatın zamanının geldiğini, artık eski bakış açısı ya da tutumlar ile devam etmenin bize yarar değil de zarar getirdiğini gösteriyor. Son 1 yıldır, özellikle de Temmuz ayından beri değişimin içindeyiz. Bunu gerçekleştirmek için gerçek, somut, sabırlı ve disiplinli adımlar atmak gerektiğini gösteriyor. Büyük bir güç ile, hedefler belirleyerek devam edeceğiz. Gerçekçi olmak gerekiyor. Zaten emek verenler bu tutulma ile ödüllerini almaya başlayacak. Bu tanınma, prestij, statü gibi de olabilir, iş yerinde bir yükselme gibi de.. toplum içinde onaylandığınızı göreceksiniz.. Ana odağımız iş ve para olacak, baskı altında hissedebiliriz, hep yapacak tonlarca işimiz olabilir, duygular ikinci planda kalacak.. Seçenekler arasında dağılma zamanı değil, önemli konuları belirleyip odaklanmak gerekiyor. Yaratıcı enerjiyi yönetmeliyiz. Çünkü 2020 yılına kadar bu alanda çalışmaya, revizeler yapmaya devam edeceğiz!

Öte yandan aynen Vega’nın da temsil ettiği gibi, üretmek yerine hava atmak peşinde olanlar ise biraz ceremesini çekecek gibi duruyor..

Ancak yanlış anlaşılmasın, iyiler ve kötüler var – kötülere cıss olacak kadar basite indirgemeyelim.. Hepimizin zaman zaman mücadele ederken daha dürüst, etik ve sağlam olduğu ama bir yandan da -mış gibi yaptığı alanlar aynı anda var, hepsi hayata ve bize dahil.. Kendi çuvalladığımız alanlarla yüzleşeceğiz kısaca. Boş yere güç savaşlarına girmeyelim.

Tutulmaya Neptün etkisi spiritüel öğretiler, inanç, rüyalar, kişisel gelişim alanında çalışanların etik olanları için büyüme, genişleme imkanı verirken.. devamını biliyorsunuz zaten, duygusal sömürüyle hareket edenlerin foyalarını ortaya çıkarabilir.. Bu tutulma kolektif farkındalığın yükselişi için çalışıyor! Zira büyük su üçgeni de, dünyevi hayatta koşturmaca ve işler çok iken, maneviyatını unutma diyor bize. Yol her şeye rağmen merhamet ve şefkate çıkıyor.

Bugünlerde kendiniz için yeni alışkanlıklar kazanmak isteyebilir, kendinizi bedenen ve manevi anlamda disipline etmek isteyebilirsiniz. Yaratıcı, sanatsal alanda çalışanlar somut sonuçlar üretecektir.

Uranüs karesi her şeye rağmen beklenmedik kopuşların, ani bitişlerin olabileceğini ve adaptasyon yeteneğimizi güçlü tutmak gerektiğini göstermekte. Eğer sonlanan durumlar var ise, bilin ki kadersel! Bu dönemde elenenler zaten gitmesi gerekenler. Karamsar olmayın!

Sağlık açısından baktığımızda cilt, tırnaklar, diş, kemiklerle ilgili kontroller için ideal bir zaman dilimi. Sırt ağrıları, stresten çene sıkmalar.. olur yani!

Bir cevap yazın