Bırak hayatın rüyalarına kapı açmaktan ibaret olsun*

Bırak hayatın rüyalarına kapı açmaktan ibaret olsun*

Bırak hayatın rüyalarına kapıları açmaktan ibaret olsun.*

Balık Yeni Ay, Merkür Retro.. Uranüs geçişleri..Hangi birini konuşsak acaba diye düşünürken elim Masal Terapi kitabına gitti. Ve bence tam da zamanın ruhuna uygun bir metin çıktı karşıma:

Nasrettin Hoca yine bir iş peşindeymiş. Eşeğine iki ağır heybe yüklemiş ve sağa sola bir şeyler serperek dolaşmaya başlamış. Meraklı bir kaç çocuk yolda onu durdurup ne yaptığını sormuşlar. Hoca, ”Görmüyor musunuz? Şehre tuz döküyorum” demiş. Bu cevapla çocukların kafaları daha da karışmış. neden bunu yaptığını sorduklarında Hoca bağırmış. ”Her yıl yaptığım şeyi yapıyorum. benden önce de babam bunu yapardı. bizi kaplanlardan korusun diye şehre tuz döküyorum. ”Ama hoca”demişler. ”Ne kaplanı? Neden o değerli tuzu, bu kadar zamanını ve çabanı bizi kaplanlardan korumak için harcıyorsun? Burada hiç kaplan yok ki.” ”Doğru” demiş hoca. ”Bu şehirde bir tane bnile kaplan görülmedi. İşte döktüğüm tuzun ne kadar etkili olduğunun kanıtı.

*Judith Liberman bu masalın ardından demiş ki,

“Başına gelirse hiç hoş olmayacak ama gerçekleşme olasılığı da bir o kadar düşük bir duruma karşı kendini korumak için ne kadar zaman ve enerji harcarsın?… Kendimizi korktuğumuz şeylerden koruruz. Ama her korkunun öteki yüzü özlem duyduğumuz ve ihtiyacımız olan bir şeydir. Korktuğumuz şeylere karşı duvarlar örmektense ihtiyacımız olan şeyi hayatımıza daha çok alabilir miyiz? Bırak hayatın rüyalarına kapıları açmaktan ibaret olsun.”

Balık teması yoğun ve değişken duygu durumları, kapanış hissi, bitişlerle beraber gelen başlangıçlar, inanma ihtiyacı, kanma ve kandırılmaya açık durumları bugünlerde yoğun bir şekilde hayatımıza taşıyor. Aynı zamanda sevmediğimiz, istemediğimiz durumlardan kaçma, içe kapanma halini de getiriyor.. Hayatla, gerçeklerle, kendimizle, korkularımızla yüzleşmek yerine yokmuş, olmamış, duymamış.. gibi davranmayı tercih edebiliriz. Mart ayı boyunca rüyalarına ulaşmak için hangi korkularından sıyrılmak istersin bilmek, fark etmek ister misin? Bırak Retro dönemi ve Uranüs geçişi sana bu farkındalığı getirsin..

Sevgiyle

 

Bir cevap yazın