Güneş Plüto Kavuşumu

Güneş Plüto Kavuşumu

Benliğimiz Güneş, yoğun ve yakıcı Pluto ile kavuşumda

 

Bugün Güneş Pluto kavuşumu! Bu ikil son 11 yıldır, her yıl Oğlak burcunda kavuşmakta.

Bu sefer tutulmanın hemen sonrasında olacağı için,

Ardından Merkür tutulma derecelerini tarayacağı için,

Ve 21 Ocak’ta Kova-Aslan aksının son tutulmasını yaşayacağımız – yani iki tutulma arasındaki dönemde olduğumuz için,

Etkisi normalden çok çok çok daha fazla olacaktır!

Güneş benliğimiz, bilinçli kararlarımız, isteklerimiz..

Pluto ise yer altı krallığında hüküm süren bir Pandora’nın kutusu! Gizli, saklı, örtülü.. Yapısı gereği bazen karanlık yanlarımız, bazen bizim gizli tuttuğumuz ve hatta kendimiz bile korktuğumuz yönlerimiz..  değiştiren, dönüştüren, ölüm ve kayıp hissini yaşatan.. ancak bu hislerle beraber ruhu yükselten, yücelten.. insanı zorlayan.. ve böylece bir pırlantaya çeviren güç!

.

Güneş Pluto kavuşumu, tutulmanın tetiklediği değişimleri gerçekleştirebilmek için içimizde bulacağımız güç! O güç der ki, artık sana hizmet etmeyen alışkanlıkları geride bırakmalısın.. yoksa sürecin kalanı biraz zorlayarak geçecek..

Olumlu yönde;

Büyük bir hırs, çalışkanlık, yaratıcılık..

DÖNÜŞÜM (ahh alchemy desem! Ama altın yapmaya çalışan cinsten değil, ruhu kömürden pırlantaya eviren cinsten de değil – kömürün de pırlantanın da eş kıymette, farklı nitelikte olduğunu görmeyi/bilmeyi/kabul etmeyi sağlayan cinsten!)

Çevrede olumsuz giden her ne var ise, aslında tümü senin içinde bir noktaya işaret etmekte. Ve işaret ettiği alanlarda miadını dolduran her ne var ise, hepsiyle yüzleşmek gerekmekte. Belki bir kısmından vazgeçer, bir kısmını da kabul eder, hatta sever yumuşatırsın. Zira zaman kendi ejderhalarınla, kendi karanlığınla tanışma vakti. Bunun karşılığı kimimiz için korkular, kimimiz için takıntılar – kontrol etme ihtiyacı (ki bu da aslında güvenle ilgili problemlere işaret eder), ya da suçluluk, kayıp gibi gömülü duygular..

Ursula K.Leguin Çocuklar ve Gölge yazısında “Gölge ruhumuzun öteki yüzü, bilinçli zihnin karanlık kardeşidir…O, bilinçli zihinde kabul etmek istemediğimiz, kabul edemediğimiz her şeydir; içimizde bastırılmış, inkar edilmiş ya da kullanılmayan tüm özellikler ve eğilimlerdir… Herkes bir gölgeye sahiptir, bu gölge bireyin bilinçli yaşamında ne kadar az içeriliyorsa, o kadar kara ve yoğun olur… Başka bir deyişle gölgenize ne kadar az bakarsanız, o kadar güçlenir, sonunda bir tehlikeye dönüşür. Bilince kabul edilmeyen gölge, dışarı, ötekilere yansıtılır.Benim bir kusurum yok – sorun onlar” der. İşte o hesap.. Görmek, bir selam çakmak, tanımaya çalışmak.. iyi bir başlangıç. İlla klasik Pluto tanımı ile bu alanları yıkmaya gerek var mı emin değilim.. zira iyilik de kötülük de bize dahil. O zorlayıcı nitelik her ne ise, bize dahil olduğunu görünce zaten “o nitelik” dikkat çekme arzusunu bir kenara bırakıyor.. Tutulmalar Yengeç-Oğlak aksındayken, bizi şefkat ve merhamet kurtaracak! En çok da kendimize duyduklarımız..

Olumsuz yönde nasıl ortaya çıkabilir:

Hayatı, insanları, durumları kontrol etmeye çalışmak

Güç savaşlarına girmek

Güç ve yönetim için gaddar ve acımasız tavırlara girmek

Tuhaf otoriter ve diktatör hallerde bulunmak

Ya hep ya hiç! Mantığı ile en çok da kendine zarar vermek!

Hırs, manipülatif tavırlar

Kiss kiss o zaman.

Bir Cevap Yazın