Hadi 2018’i Gözden Geçirelim

Hadi 2018’i Gözden Geçirelim

2018’i Gözden Geçirelim mi?

Hadi 2018’in son sabah kahvemizi alalım da yılı bir gözden geçirelim – geniş bir zaman dilimine yayılarak notları düşüyorum:

2020 başında Satürn Pluto ile kavuşum yapacak ve Yengeç – Oğlak aksı tutulmaları son bulacak; dahası 2020 boyunca Satürn Kova-Oğlak arasında bir ileri bir geri gidecek.. Bu dönemde SabitKıran zamanları dediğimiz, dünyayı – hayatı değiştiren liderlerin doğduğu Satürn Jüpiter kavuşumları olacak.. Sonrasındaki 2.5 yıl boyunca Satürn Kova burcunu tarayacak, 2024’te ise Pluto (2008’den beri devam eden) Oğlak yolculuğunu bırakıp Kova’ya geçecek.. Yani çok daha yüksek bilinç ve farkındalık ile atılacak zamanlar, yıkılan kulelerin yerine inşa edilecek çiçekli parklar zamanı yakındır. Üst bilinç, farkındalık, teknoloji, bilim ile ilgili toplumsal konulardaki eşitlik ile ilgili değişimlerden geçmeye başlayacağız. 2019 bana göre bir geçiş yılı ve çok ama çok kıymetli. 2018, bunca yıldır kendimize göre “doğru” ve “tek” sandığımız bir yol ile kurduğumuz hayatımız – etik değerlerimiz, düşünce biçimimizi yıkarak, sevgiyi algılama biçimimizi, alışkanlıklarımızı sorgulatarak, yakarak  geçti. Kimi zaman ciğerimiz söküldü acıdan, kimi zaman da yeni bir yola – içten içe bile olsa – girdiğimizi bilmenin heyecanı kapladı. Krizler, para ve güç anlayışımız, cinsellik – kadın – çocuk haklarıyla ilgili problemler iyice görünür oldu.. İlişkiler sınandı durdu.. 2019’da sınanan, sağlam olmayan ne varsa bitecek. Yenilerini getirmek üzere elbette.. Buna hazırlanmanın yolu neye, neden tutunduğumuzu görüp, serbest bırakabilmek (en azından denemek..).


3 ana soru var aslında:

  • Başıma gelen olay / durum nedir?
  • Bu durumdan nasıl faydalanmış olabilirim?
  • İşler istediğim gibi gitmezse başıma en kötü ne gelir?

 

İlk soru acı çektiğimiz / zorlayan durumu tanımlamak için, son ikisi ise ruhsal anlamda bu durumdan nasıl faydalandığımızı bulmak için gerekli. Zira başımıza gelen her ne ise, sorumluluğunu aldığımızda hayat bambaşka yerlere gidiyor.. Zira Yengeç – Oğlak aksı bize yıl boyunca etik ol, sorumluluk al, şefkati geliştir – kararlarına vicdan kat, diyecek.

Bir Cevap Yazın