Karar Vermek..

Karar Vermek..

 

Beynin neyi seçeceğini, daha sen seçmeden biliyor desem.

.

Bir çikolata var, en sevdiğim! Ve hep onu aldığım yer aynı. Biliyorum ki ne zaman önünden geçsem, marketin içine girmesem dahi, hatta o anda açlık hissetmesem de.. ağzımdaki salgı bezleri çalışmaya başlıyor. Bir can çekme hali.. resmen bana kendini hatırlatıyor bir şekilde! 

.

Geçenlerde bir araştırma okudum. Bilim adamları test etmiş; belli bir grup insana yeşil ve kırmızı iki imaj göstermişler ve birini seçmesini istemişler. Bir yandan da bu kişilerin beyin aktivitelerini fMRI cihazları ile ölçümlemişler ve de kişilerin hangi imajı seçeceğini önden tahmin etmeye çalışmışlar. Voila, yüksek oranında, ölçümleme yöntemleri ile denekler kırmızı ya da yeşil imajdan birini seçmeden önce zaten hangisini seçeceğini tahmin edebilmişler. Hem de denek seçimi yapmadan tam 11 saniye öncesinde.

.

Araştırmayı yürüten hoca diyor ki, 

Büyük ihtimalle beyinde daha önceki deneyimlerimiz ve öğrenmişliklerimizin birikimi şeklinde “standby halinde düşünceler” var. Bir seçimle karşılaştığımızda, biz daha bilinçli seviyede düşünmeye başlamadan, bu standby düşünceler zaten bizim adımıza çoktaan kararı vermiş oluyor.

.

Mesela:

Yemekte pizza mı sebze mi yesem?

Kızgınlık anında kırıcı sözlerle çıkış yapayım, söyleneyim gitsin mi sakin kalıp, herkesi yatıştırayım mı?

.

Peki ya bu “standby düşünceler” ya da nam-ı diğer bilinçaltımız sadece bu kadar ufak, günlük kararları değil de,  

Nasıl bir erkek/kadınla birlikte olmak istediğimizi?

Hangi durumlarda sevilip / sevilmediğimizi hissetmemizi?

Sevilmek uğruna yaptıklarımızı?

Kendimize ettiğimiz sert eleştiri cümlelerimizi..

.

Hepsini etkiliyorsa? (eveeet etkiliyor, hem de nasıl!)

.

Peki, astrolojik doğum haritanız “stanby düşünceleriniz”in neler olduğunu alenen ortaya seriyorsa? Yani neden bir türlü istediğiniz ilişkinin ol(a)madığını, bu alanda inançlarınızı, kendinizi sabote ettiğiniz yıkıcı düşünce kalıplarını.. ayan beyan gösteriyorsa.. (eveeettt, hem de nasıl vol.2!)

.

Doğum haritanızdan iyi faydalanın, vallahi şahane bir araç 😉

.

 

*NOT: Henüz bilinç, bilinç altı ayrımı ve gücünü gösteren testlerde çok yeniyiz ve bu konuda bildiklerimiz önümüzdeki yıllarda hızlıca ve çokça değişecek diye düşünüyorum. Şimdilik bir bilgiye tutunmaktan çok her okuduğumla zihnimi açma taraftarıyım. Bu araştırma New South Wales Üniversitesi’nde yapılmış.

 

 

 

Araştırma linki:

https://newsroom.unsw.edu.au/news/science-tech/our-brains-reveal-our-choices-we’re-even-aware-them-study

 

Bir cevap yazın