Mars Kök Çakra’dır

Mars Kök Çakra’dır

Mars Kök Çakra (Muladhara)’dır.

Çakralar bedenimize enerji aktaran merkezler, Kök Çakra ise dünya ile olan bağımızı temsil eder. Kök çakra bizi Dünya’ya bağlar. Bireyselliğimiz ve kolektif arasındaki sınırdır.

Genelde tepe çakralara odaklanılırken alttaki üç çakranın (kök, sakral, solar plexus) ihmal edildiğini görüyorum. Halbuki, uyum ve ilahiyat bilincinin uyanması;, enerjinin gövdenin ortasında, Kök Çakra’dan Tepe Çakra (Sahasrara)’ya uzanan Shushumna kanalında kökten başa spiraller halinde, akışkan olarak yükselebilmesi, bu vasıtayla Kundalini enerjisini (ve uyanışını) destekleyebilmesi için Dünya’nın merkezi ile derin bir bağ kurabiliyor olmamız elzem. Bunun da başlangıcı Kök çakranın sağlıklı çalışmasından geçmekte.. Bu alan yeterince güçlü olduğunda yaşamımızın genelinde; duygusal, fiziksel ve zihinsel alanlarda güçlü hisseder, güvende olduğumuzu bilir ve farklı olasılıklara kendimizi açarız. İçsel enerjimizi öfke ve korkulara kapılmadan kullanabilme gücü sağlar bize.

Dünya’nın enerjisinden beslenebilmek için iyi topraklanmak gerekli.

  • Ayaklar yere sağlam basıyor mu?
  • Yoğun kararsızlık duyguları ile boğuşuyor musunuz?
  • İfade edemediğiniz, kimsenin sizi anlamadığını düşündüğünüz ve sizi öfke duygusuyla dolduran durumlar yaşıyor musunuz?
  • Gelecek korkusu baskın mı?
  • Tam olarak kontrol edemediğiniz, sonunu göremediğiniz durumlarda endişeleniyor musunuz?

Toprakla dokunduğumuz, çıplak ayak* olduğumuz çalışmalar, yoga ile dünyanın enerjisini hissetmeye başlarız. Dünya’nın enerjisi somutlaştıkça aslında bazı korkuların, endişelerin kendi yaşam planınızdan öte, atalarınızdan, geçmişten, aileden geldiğini göreceksiniz. Amacımız görüp, kabul etmek ve akabinde bu yükleri bir çanta gibi sırtımızda taşımayı bırakmak.. Bu yüklerden tek tek sıyrılmak.. Büyük bir kısmı enerji bedeninizde biriken duygu yükleri olduğu için yüklerden kurtulmak için Theta Healing gibi farklı çalışmalardan destek almak çok doğal. Ve tüm bu süreçte (aslında her zaman!) beden bizim için bir uyarı merkezi – nasıl hissettiğimiz, nerelerde gerginlik biriktiği..

Ve Mars’ın yani kök çakramızın bize hatırlattığı en önemli konu Dünya’yla güçlü bir bağ kurmak, yaşadığımız her şeyin sorumluluğunu almak ve bedenle dost olmak.

Mantra:

Bu benim senaryom. Güvende ve sağlamım.

*Özellikle ayak parmakları enerjiyi toplayan küçük bir antene benzer**. Yoga pratiklerinde mat’ta köklenme çalışmaları yapmanın, parmaklarla kendimizi sabitlemenin en önemli sebeplerinden biri köklenme duygusunu aktive etmektir.

**Aleksandar Imsiragic

Bir cevap yazın