Merkür Zihinden Çok Daha Fazlasıdır

Merkür Zihinden Çok Daha Fazlasıdır

“Kendimiz dahil, her konuyla ilgili batıl inanç ve öyküler üretiriz. Ve mesele tam da budur: Onları biz yaratırız.

.

Bakın, mesele aslında bilgide değil, bilginin çarpıtılmış bir şekline inanmakta. Hangisi gerçektir? Hangisi sanal? Farkı görebiliyor musunuz yoksa kafanızdaki her konuştuğunda gerçeği çarpıtan ve inandıklarınızın gerçek şeyler olduğuna sizi temin eden o sese mi inanıyorsunuz? İyi bir insan olmadığınız, asla olamayacağınız gerçekten doğru mu? Mutluluğu hak etmediğiniz gerçekten doğru mu? Sevilmeye değer olmadığınız gerçekten doğru mu?”

.

Yay burcundaki Ay Merkür kavuşumu esnasında kütüphaneden rastgele bir kitap seçip, yine rastgele bir sayfasını açtım.. Kitap Don Miguel Ruiz’in “5. Anlaşma” sı.

.

Merkür sezgiler yolu ile gelen bilginin / bilinç altındaki dürtünün / kolektifteki bilginin, bilince indirilmesi ve dolayısıyla farkındalık boyutunun açılması, genişlemesi kanalında çalışır.. Yani yüksek farkındalığa geçebilmek için bilginin (sezgisel / zihinsel) önce bilinç seviyesinde kendine yer edinmesi gerekir. Belki de anlık “aha!” anları işte o yer edinme anlarıdır, kim bilir!

.

Zira Merkür çok fazla arketip ve sembolizmi kendi içinde barındıran, esneklik ve dualiteden yola çıkan bir gezegen. İletişim, anlaşma, zihinsel konular, yaratıcılık, ticaret, el yetenekleri, sürprizler ve beklenmedik karşılaşmalar, eğitimler, seyahat.. Burada dualiteye bir parantez açmak isterim. Zira Merkür, yani Howard Sasportas’a göre, kurallar koyan, ayrımlar ve seçimler yapan, karşılaştıran yapımız – yani zihin dualiteyi yaratan olgu. Ve Sasportas, transpersonal psikolog Ken Wilber’in çalışmalarından yola çıkarak diyor ki, aslında cennet konsepti tüm karşıtlıkların erimesi, yok olması ve bir’lik, bütün’lük bilincinin hakim olmasını temsil ediyor.. Bu tanım bana cuk oldu. Türlü öğretilerde çok temiz bir şekilde karşılığı var. Örneğin yoga aslında Sanskritçe yuj kelimesinden gelmekte ve yuj bütünleşmek, birleşmek anlamına gelir..

.

Son olarak,

5 Ocak Cuma sabah erken saatlerde Merkür Oğlak burcuna geçiş yapıyor. Retro hareketi nedeniyle uzunca bir süredir Yay burcundaydı. Değişiklik iyi gelecek. Bir yandan da önümüzdeki 1.5 gün Yay’daki işlerini halledip gitmek isteyecek. Felsefeler, seyahatler, eğitim, öğretim, yazmak okumak, keşfetmek.. uzaklar.. hayallere dalmak için iyi gelecek.. Çünkü sonra Oğlak bilinci ile ver elini çalışmaca, disiplin..

Bir cevap yazın