Oğlak burcunda AY TUTULMASI

Oğlak burcunda AY TUTULMASI

17 Temmuz Çarşamba 00:38’de Oğlak burcunda parçalı Ay tutulması meydana geliyor. Bu yılın 4., Oğlak burcunda meydana gelen 2. Tutulması. Tutulma esnasında Ay Pluto ile kavuşumda olacak, tutulma anının yöneticisi Venüs ise Satürn ve Pluto’dan karşıtlık alacak. Değişimlere ve bitişlere gebe olan bu süreçte özellikle ilişkilere dikkat etmeliyiz.

Tutulmalar kader planının bize dönüp “hangi yoldan gideceksin?” diye sorduğu, kararsız kalırsak da birine doğru itiverdiği zamanlardır.

Fiziksel açıdan bakarsak eğer tutulmaların ay düğümlerinin tetiklendiği yeni ay ve dolunay’lar olduğunu görürüz. Ay düğümleri gerçek fiziksel göksel cisimler değildir, hesaplanan noktalardır. Güney Ay Düğümü, aynı zamanda Ejderha’nın kuyruğu olarak da geçer, ruhumuzun en iyi tanıdığı niteliklerdir. Bu niteliklerin iyi, kötü tüm yanlarını o kadar iyi biliriz ki, bu alanda bolca çukura da düşeriz. Tam karşısında yer alan Kuzey Ay Düğümü ise, Ejderha’nın başı olarak geçer. Bu alanda ruhumuzun tekamülen hedefi, gitmek için yola çıktığı yerdir. Bu ikisi tam karşıt alandadır, zıtlıklardır. Tutulma zamanı ise o dönemin transit ay düğümleri temasına göre karşıtlıklar birleşir, yeni bir denge oluşturur ve bizi de bu alandaki amacımıza yaklaştırır. Bu dönemde bahsettiğimiz zıtlıklar Yengeç – Oğlak aksında meydana gelecek. Güven ihtiyacının duygusal ve fiziksel boyutu ön plana çıkacaktır.

Tutulma anları Dikey ve yatay hafızanın birleştiği andır.

Her tutulma bir Saros ailesine aittir. Saros döngüsü 18 yıl 11 gün 8 saat sürer. Aslında her Saros ailesi Güney kutbu ya da Kuzey kutbu tarafında minnacık, parçalı bir tutulma şeklinde başlar ve toplam 1200-1400 yıl arasında, her seferinde biraz daha diğer yöne doğru ilerleyerek büyür. Tutulmanın hangi kutuptan doğduğu önemlidir. Her Saros ailesinde ortalama 70-80 farklı tutulma olur. Serinin ilk tutulması Anne, sonuncusu ise Baba olarak geçer. İlki bu tutulmalar serisinde nasıl bir karmik hafızanın açılacağını gösterir. Sonuncusu ise aslında tüm tutulma serisinin vermeye çalıştığı ruhani mesajın toplamıdır.

17 Temmuz Ankara saati ile 00:38’deki parçalı Ay tutulması 139 numaralı Saros ailesine ait 21. Tutulmadır.  Nispeten genç olan bu tutulma Pluto etkili olduğu için korkutucu bir yanı var. Bu tutulmanın Saros ailesindeki ilk tutulmaya baktığımızda yine Pluto etkisinin yoğun olduğunu görüyoruz. Nereden bakarsak bakalım, gizli sırlar ve yeraltında saklanan meselelerin gün ışığına çıkacağı zorlu bir süreçten bahsediyoruz.

Devrim zamanı!

Tutulmanın meydana geleceği Oğlak burcu pratik dünyadaki, fiziksel güvenlik arayışımızla ilgili. Para yönetimi, kariyer, statü, toplum tarafından kabul görme ihtiyacı ile eski ve köklü yapılar, gelenekler, disiplin, otorite ile yakından ilgili. Üst düzey yönetim, ordu, askeri konularla olduğu kadar sert, duygusuz ve gaddarlaşabilen acı gerçeklerle yakından ilgili.

Bu tutulma ile Ocak 2019’da başlayan değişim sürecinde, hayatınızın yeni sistemine geçiş yapabilmesi için eskiye dair inatla elimizde tuttuklarımız yıkılabilir. Değişim olsun ama güvenlik alanında kalayım, yine de kurallarım, sistem benim olsun diyorsanız; hayat “olmaz öyle şey” diyecek gibi duruyor. Bu tutulma döneminde gerçekleşecek değişimlerin etkisi Ocak 2020’ye kadar arka planda hayatımızı yönetecek. Zira Ocak 2020 döneminde bambaşka bir dönüşüm bizi beklemekte.

Bu yoğun tutulma bize köklü ve kalıcı değişimler zamanı içinde olduğumuzu göstermekte. Değişim kesinlikle geliyor; tutmaya çalışmak, ötelemek için çaba sarf etmek zarar verici olabilir. Hayatımızın içinde artık bize hizmet etmeyen, yozlaşmış, fazlasıyla muhafazakar ya da eski nitelikte kalmış olan her şey değişime ve yıkılmaya tabii. Süreçte dramatik ortaya çıkışlar, sırların ortaya dökülmesi, ani gelişen durumlarla karşılaşabiliriz. Türlü durumlarda prestij ve güç kaybı yaşamamız olasıdır.

Tutulma esnasındaki Neptün etkileşimi hayallere gitmek için gerçekçi adımlar atmak gerekeceğini gösteriyor. Ancak gökyüzü fazlasıyla Retro gezegen ile dolu. Sanki olaylar donmuş, ilerlemiyormuş gibi hissedebilir ya da sis bulutundan geçiyor gibi bir halde olabiliriz. Ama bilin ki bu değişim çok sağlam bir değişim.

Tutulma anında Venüs’ün zorlu açıları nedeniyle aşk, para, repütasyon, tanınma gibi başlıklarda hak ettiğimizi alamıyor gibi hissedebiliriz. Bu alanda hem kendi içsel hislerimizi dönüştürmek hem de görüp, isteyip de başlatamadığımız değişime el atmak için geliyor bu tutulma. İçten içe bildiğimiz değişimi hayat bizim için yapacak. Sizin bilinç seviyesinde hazır olmamanızı dinlemeyecektir.

Duygusal baskı hissedeceğimiz, fiziksel bitkinliklerin olabileceği bir zaman dilimi. İskelet sistemi, diş, kemik, cilt rahatsızlıkları ya da kalıtsal hastalıklar karşımıza çıkabilir.

Sabit Yıldızlar fanatik saldırılar, yangınlar ile deniz kazaları, sellere karşı uyarıyor.

Tutulmaya eşlik eden Peacock, Delta Aquila, Yota Sagitari, Sulafat yıldızları yangınlar, fırtınalar ile fanatik saldırılar, katliamlar gibi büyük saldırılar olabileceğine işaret ederken; Telescopium yıldızı aşağılama ve ırkçılık tehlikesine karşı uyarıyor. Ayrıca tutulma anında Güneş’e eşlik eden Pollux yıldızı denizle bağlantılı kazalar, gemilerle ilgili sorunlar, seller ve salgınlara dair tehlikeye işaret etmekte.  Bu tehlikeler için dünya haritası ile astrokartografi yöntemiyle karşılaştırdığımızda Endonezya, Filipinler, Avustralya ile Atlantik Okyanusu’nda ve de İngiltere, Fransa’dan Nijerya’ya doğru aşağı inen bir hat çizdiğimizde bu bölgede tehlike görüyoruz. Ayrıca Türkiye’de kuzeyde Samsun ile Ordu’dan, güneyde Hatay’a doğru inen dik bir hat çizdiğimizde, bu hat üzerinde ve 100km2lik çevresinde kalan bölgelerin de tehlikeye daha açık bölgeler olduğunu görmekteyiz.

Tutulma esnasında birçok gezegenle birlikte Merkür Retro halde olacak. Eski meseleler tekrar gündeme geliyor. Ayrıca bu dönemde yaşanan ani değişimler Merkür düz seyrine geçtiğinde ve önce Venüs, ardından Merkür tutulma derecelerini taradığında tekrar konuşulacak. Bu süreçte öne çıkan tarihleri lütfen not alın; tutulma depreminin artçıllarını bu günlerde yaşayacağız:

  • 24 temmuz,
  • 28-31 temmuz arası
  • 3-5 ağustos arası

Sizlerin hayatında özellikle hangi alanın tetikleneceğini merak ediyorsanız haftalık burç yorumlarınızı bu bağlantıdan okuyabilir ya da buradan da izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın