Venüs Neptün Kavuşumu: Aşk mı Hayal mi Bağımlılık mı?

Venüs Neptün Kavuşumu: Aşk mı Hayal mi Bağımlılık mı?

#astrotüyo: Haftaya damgasını vuran etkilerden biri Venüs Neptün kavuşumu. Pembe bulutlar tadında dünyada gezmemizi sağlayacak günler. Romantik mi romantik ilişkilere adım atabilir; güzellik, estetik, sanatla iç içe olmak isteyebiliriz. Naif, yumuşak bir halde olacağız. Şefkatli, affedici ve verici damarımız kabaracak. Gerginlikten uzak durmak isteyecek, gerekirse hayal dünyamıza kaçmayı tercih edeceğiz.

Voila, problem burada başlıyor. Karşımızdaki kişiler gerçekten kendilerini anlattıkları ya da bizim onları görmek istediğimiz gibiler mi? Negatif durumlardan kaçınmak için gerçekleri de biraz törpülüyor olabilir miyiz? Dikkat edin, açı açıldıktan, Venüs Koç burcuna geçtikten sonra bambaşka bir dünya ile karşılaşmayın! Bu etki hayal kırıklığına açık bir hale getirir. İlişkiye başladığınızı sandığınız kişinin başka ilişkisi olduğunu fark etmeyin mesela? Ya da sizden borç isteyen arkadaşınız ortadan kaybolmasın?

Öte yandan Venüs sevdiğimiz her şeydir. Ayrıca kişisel imajımızdır. Balık’ta durumları romantize etmeye eğiliminde olduğumuz, bazen de eskileri fazlaca andığımız aşikar. Neptün dokununca sevdiklerimiz ve kendimiz arasında iyice sınırlar bulanıklaşıyor. Ta daa.. sınırlar yoksa, kendimizi bağımlılık seviyesinde bağlılıklar geliştirirken bulmayalım bir anda?

Bağımlılık deyince akla hep alkol, uyuşturucu, sigara, cinsellik temaları geliyor. Hadi biraz daha genişletirsek alışveriş, internet, yemek yeme, bilgisayar oyunlarını da katıyoruz bu tanıma. Peki size şunu desem; aslında vücudumuzun salgıladığı kimyasallara da bağımlı olabiliyoruz!?

Şöyle oluyor(muş):

  • Beynimizde haberi taşımak ve düşünceleri / duyguları tetiklemekte görevli nöronlar var
  • Nöronlar diğer hücreler gibi dip dibe değil, aralarında boşluk var (sinaps adı)
  • Nöronlar haberi aktarmak için nörotransmiter denilen kimyasallar salgılıyor
  • Bu kimyasallar duruma göre Dopamin gibi farklı hormonlar olabilir
  • Her gün aynı şeyleri düşünme eğiliminde olursak aynı kimyasallar vücudumuzda cirit atmaya başlıyor
  • Ve her bağımlılıkta olduğu gibi kimyasallardan her seferinde daha fazlasını istiyoruz. Yani belli duyguların vücudumuzda tetiklenmesine ihtiyaç duyuyoruz; öfke, korku, acı, utanç, üzüntü.. ya da tersi skalada; mutluluk, neşe, keyif gibi..

Yani bugünlerde Balık melankolisi ile beraber ilişkiler alanında kimimiz pembe bulutlara çıkarken, kimimiz bağımlı olduğu negatif duygular ile geçmişi, platonik aşkları, olmayacak hikayeleri tutturabilir… Hangi duygular bağımlılıktan geliyor, takip edin. Bağımlılık döngüsü kırılabilir; acıya bağımlıysanız, kendinizi dramlarda boğuyorsanız bu neşe ve mutluluk ile değiştirilebilir..

Bir cevap yazın